image

PeyamaKurd - Kazakistan’daki gösterilerde, protestocuların eline geçen Almatı Havalimanı'nın düzenlenen operasyon ile geri alındığı kaydedildi.

Şehirde göstericilere karşı özel operasyon başlatıldığını duyuran Almatı Vali Yardımcısı Yercan Babakumarov, söz konusu operasyon kapsamında Almatı Havalimanı'nın da göstericilerin elinden alındığını duyurdu.

Babakumarov havalimanının tekrar faaliyete geçirilmesi için harekete geçildiğini açıkladı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev ise daha önce yaptığı bir açıklamada, söz konusu göstericilerin yurt dışında eğitilmiş terör grupları olduğunu ve gösteriler sırasında Almatı Havalimanı'nı ve içinde yabancı hava yolu şirketlerine ait uçakların da olduğu 5 uçağı ele geçirdiklerini iddia etmişti.

Tokayev, KGAÖ’den yardım istediğini doğruladı!

Öte yandan Tokayev, ülkedeki gösteriler nedeniyle üyesi oldukları Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) liderlerinden yardım istediğini açıkladı.

Tokayev, ulusal bir kanala verdiği demeçte, ülkesinde göstericilere karşı düzenin oluşturulması için KGAÖ üye ülke liderlerinden yardım istediğini doğruladı.

Tokayev, “Bugün örgüte üye ülke liderleriyle görüştüm. Bu terör tehdidinin üstesinden gelmesi için Kazakistan’a yardımda bulunmalarını istedim. Aslında bu bir tehdit değil ülke bütünlüğünü bozmaktır. Vatandaşlarımız benden Cumhurbaşkanı olarak onların güvenliklerini sağlamam için hızlı adımlar bekliyor” dedi.

"Rusya, Ermenistan ve Tacikistan asker gönderecek" iddiası!

Bir başka iddia ise Rus medyasından geldi. Rus haber ajansı TASS'ın bildirdiğine göre Rusya Kazakistan'a asker sevk etmeye başladı.

Benzer iddiaların yer aldığı habere göre Rusya'nın ardından Ermenistan da Kazakistan'daki gösterileri bastırmak için bu ülkeye asker sevkiyatı yapacağını ilan etti.

Öte yandan Rusya destekli Tacikistan yönetiminin de Kazakistan’a hükümet güçlerine destek için özel kuvvet personeli sevk edeceği bildirildi.