image

PeyamaKurd - Türkiye İçişleri Bakanlığınca görevden alınarak yerlerine kayyum atanan HDP’li Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanlarına destek için üç kentte düzenlenen gösteri ve etkinlikler devam ediyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önündeki Elazığ Caddesi’nde bir araya gelen göstericilere bugün çeşitli sendikaların yanı sıra Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkanı Mesud Tek ve Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu da destek verdi.

PSK lideri Mesud Tek, kayyum kararının sadece HDP’ye karşı alınmış bir karar olmadığını belirterek, “Bu karar Kürt halkına, Amed halkının iradesine yönelik bir saldırıdır” diye konuştu.  

Mesut Tek konuşmasının devamında “AKP’nin bu politikalarını protesto ediyoruz. Nefes aldığımız sürece halkımızın yanında olacağız. Bu karar hukuki değildir. Kürtlerin legal mücadelesini engellemektir. HDP ile dayanışmamızı göstereceğiz. Bu sadece HDP’ye yönelik bir saldırı değildir. Bu Kürt halkına, Amed halkının iradesine yönelik bir saldırıdır” dedi.

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu da herkesin bu karara tepki göstermesi gerektiğini vurgulayarak, “İşçiler, ezilenler, emek cephesi bir araya gelerek, bunun üstesinden gelecektir. Burada olmasak da 9 gündür vicdanımız, Diyarbakır’da, Van’da ve Mardin’de. Bundan sonra da vicdanımız burada olacak” diye konuştu.