image

PeyamaKurd- İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, Irak’ta bulunan ABD askeri üsleri ve askerlerine yönelik saldırı talimatı verdi.

Geçtiğimiz hafta Irak'a gizli bir ziyarette bulunan İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin  Irak’taki paramiliter Şii milis güçleri olan Haşdi Şabi liderlerine Irak’taki ABD varlıklarını hedef almalarını emrettiği iddia edildi.

Irak medyası tarafından ele alınan iddiaların dayanak noktasını ise hem Süleymani’nin gizli Irak ziyareti hem de İran Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri Ali Shamkhani'nin, "Saldırganları olası kötü bir eyleme karşı ezici ve kapsamlı bir cevapla şaşırtacağız." sözleri oldu.

Haşdi Şabi liderleri ve Irak parlamentosu üyesi Hadi el-Amiri ile bir araya gelen İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani’nin gündeminde İsrail'in Irak ve Suriye'deki saldırılarına nasıl cevap verileceğini masaya yatırdı.

Irak’tan Yalanlama

Middle East Eye'den David Hearst'in iddiasına göre Irak istihbarat kaynakları, Suudi petrol rafinerilerine yönelik saldırın Irak üzerinden yapıldığını; güneydeki Haşdi Şabi üslerinin ve İran drone'larının kullanıldığını söyledi.

Suudi Arabistan’daki Aramco tesislerine yönelik saldırılarda Irak topraklarının kullanıldığının iddia edilmesine tepki gösteren Irak Başbakanlık Ofisi ise Anayasayı ihlal eden bütün taraflara sert bir şekilde karşı çıkılacağı belirterek, "Gelişmeleri ve bilgileri değerlendirmek için Iraklı taraflardan oluşan bir komisyon oluşturuldu" denildi. Irak'ın bütün taraflara karşılıklı saldırıları durdurmaları için sürekli çağrılar yaptığı hatırlatılan açıklamada, "Irak söz konusu gelişmeleri yakından izlerken, gerilim ve askeri çözüm önerilerinin artmasından duyduğu endişeyi dile getirirken bütün kardeşleri ile dayanışma içerisindedir" ifadelerine yer verdi.