image

PeyamaKurd - Ukrayna'daki savaş devam ederken Kanada hükümeti, Ukrayna askerleri için harekete geçti. Açıklamada bulunan Kanada Ulusal Savunma Bakanı Anita Anand, ülkesinin, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine askeri eğitim vermek üzere İngiltere’ye eğitmenler yollayacağını ifade etti.

Başkent Ottawa’da düzenlediği basın toplantısında gelişmeleri değerlendiren Savunma Bakanı Anand, program kapsamında dönüşümlü olarak görev yapacak 225 askeri eğitmenden 90’ının 12 Ağustos’ta İngiltere’ye gönderileceğini ifade etti.

Kanada Ulusal Savunma Bakanı açıklamasında, 10 binden fazla Ukrayna askerine eğitim verilmesinin planlandığı programa İngiltere, Hollanda ve Yeni Zelanda’dan askeri uzmanların da katılacağını dile getirdi.

"Fırsat oldukça eğitime devam edeceğiz"

Ayrıca Bakan Anand, Ukrayna ile 2015'te başlattıkları UNIFER Programı kapsamında 33 binden fazla Ukrayna askerini eğittiklerini aktararak, Rusya-Ukrayna savaşı ile askıya alınan programın böylece yeniden başlatıldığını belirtti.

Ayrıca Ukrayna askerlerinin İngiltere'ye temmuzdan itibaren gelmeye ve eğitim almaya başladıklarını söyleyen Anand şu ifadeleri kullandı:

"Geçtiğimiz kış Ukrayna'da eğitime ara verdiğimizde fırsat buldukça ve nerede olursa olsun eğitime devam edeceğimizi açıkça söylemiştik. Şimdi bu sözümüzü yerine getiriyoruz."