image

PeyamaKurd - Rusya'ya karşı Ukrayna'ya askeri desteğini sürdüren Kanada'dan yeni bir askeri hamle geldi.

Açıklama göre Kanada, Kuveyt'te bulunan askeri üssünü, Ukrayna'ya daha fazla ve yakın destek vermek amacıyla İngiltere'ye taşıma kararı aldı.

Ukrayna'ya askeri destekler yapılmaya devam ederken Kanada Genelkurmay Başkanı General Wayne Eyre'nin CBC'ye yaptığı açıklamaya göre, Kanada ordusunun Orta Doğu'daki terörle mücadele operasyonlarını ve Afrika'daki Birleşmiş Milletler barışı koruma misyonlarını destekleyen Kuveyt'teki hava müfrezesi İngiltere'ye taşınıyor.

Silah, uçak ve destek birimleri İngiltere'ye taşınacak!

Bölgeden askerini çeken Kanada'nın, Ukrayna'ya silah ve mühimmat tedarik etmek için devam eden faaliyetlerinde kullandığı C-130J kargo uçakları ve yer destek birimleri İngiltere'ye taşıyacak.

Bu karar çerçevesinde daha önce Orta Doğu ve Afrika görevlerine giden C-130 taktik hava müfrezesi, İskoçya'da konuşlandırıldıktan sonra Ukrayna yoğunluklu olarak eski görevlerine de devam edecek.

"Askeri donanım ve mühimmatlar Ukrayna'ya aktarılacak"

Ayrıca açıklamasında ülkesine ait askeri kargo uçaklarının, şubat ayında başlayan Ukrayna krizinden buna fazla mesai yaptığını hatırlatan Kanada Genelkurmay Başkanı Eyre, Doğu Avrupa'daki noktalara taşınan insani yardım, askeri donanım ve mühimmatın buralardan Ukrayna'ya aktarılabildiğini belirtti.