image

PeyamaKurd - Kanada yönetimi, Ukrayna savaşı nedeniyle yeni yaptırımları açıkladı. Kanada, Rus, Belaruslu ve Ukraynalı toplam 82 kişi ve kuruma yönelik yaptırım kararı aldı.

Kanada, Rusya’nın Batı'nın yaptırımlarına cevap olarak 43 Kanada vatandaşına yaptırım uygulamasının ardından misillemede bulundu.

Açıklamada bulunan Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun ofisi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya savunma sektörüyle bağlantılı 6 kişi ve 46 kuruluşa, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini destekleyen 15 Ukraynalı ile Belaruslu 13 kişi ve 2 kurum hakkında yaptırım kararı alındığını duyurdu.

Yaptırımlarla ilgili açıklamaya göre Kanada hükümeti, Rusya'nın savunma üretim kapasitesini geliştirmeye yardımcı olabilecek teknolojilerin ihracatını ve Belarus’a silah üretiminde kullanılabilecek ileri teknolojiler ve mallar ile çeşitli lüks malların ihracat ve ithalatını yasakladı.

Ayrıca Kanada, Rusya’nın dezenformasyonlarına karşı koymak amacıyla Rusya destekli propaganda araçlarına da yaptırım planlandığını bildirerek, ABD, Birleşik Krallık ve Japonya ile birlikte Rusya'dan belirli altın ürünlerinin ithalatını yasaklayarak emtianın resmi uluslararası piyasalardan çıkışını engelleyeceğini de duyurdu.