image

PeyamaKurd - ABD’nin YPG’yi Rusya’ya karşı desteklediğini savunan Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “ABD, YPG'yi Rusya ve İran'a karşı desteklediğini söylüyor. YPG eninde sonunda herkes için sorun olacaktır” açıklamasında bulundu.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, katıldığı bir programda, ABD ile yaşanan F-35 krizi, Libya konferansı ve Suriye'deki çözüm arayışlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD'nin YPG'yi 'Rusya ve İran'a karşı desteklediğini' belirten Kalın, "YPG eninde sonunda herkes için sorun olacaktır" ifadesini kullandı.

F-35 krizine değinen Kalın, "Türkiye'nin programdan çıkarılması haksız ve hukuksuz. Orada 1.4 milyar dolarlık bir ödeme var. F-16 talebini diplomatik yollarla çözmek istiyoruz. Uzmanlar gidip geliyor, görüşmeler devam ediyor" sözlerine yer verdi.

Rojava ve YPG konusuna değinen Kalın şunları dile getirdi:

"Uluslararası toplum Suriye halkını yalnız bıraktı. Suriye'deki mevcut tablo sorunun çözümüne katkı sağlamıyor. Rejimin buradan aklanarak çıkmasını kabul etmeyiz. Rusya'ya 'Tel Rıfat'taki YPG varlığını çıkarın' diyoruz. Kurulmak istenen terör koridoru Türkiye'nin gayreti sonucu engellendi. ABD, YPG'yi Rusya ve İran'a karşı desteklediğini söylüyor. YPG, eninde sonunda herkes için sorun olacaktır.”