image

PeyamaKurd - İstanbul'daki Türkiye Cumhurbaşkanlığı Mabeyn Köşkü'nde bir araya gelen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile ikili ilişkilerin yanı sıra gündeme dair gelişmeleri ele aldı.

Görüşmeye dair açıklamaya göre, Kalın ve Sullivan, Türkiye-ABD ikili siyasi ve ekonomik ilişkileri, savunma sanayi alanındaki iş birliği alanları, Ukrayna savaşı, İsveç-Finlandiya'nın NATO üyelik süreçleri, Ege ve Akdeniz ile Güney Kafkasya'daki gelişmeler dahil bölgesel konuları masaya yatırdı.

Taraflar görüşmede, Stratejik Mekanizmanın hayata geçmesi ile birlikte ortak çıkarlar temelinde iş birliği alanlarının artması beklentisinin yanı sıra F-16 konusunda sürecin tamamlanmasının iki ülkenin stratejik çıkarlarına hizmet edeceğine dikkat çekti.

Görüşmede, Türkiye'nin NATO'daki kilit rolüne vurgu yapılarak, müttefiklerin ortak güvenlik risklerine ve tüm terör tehditlerine karşı uyum ve dayanışma içerisinde hareket etmesi gerektiği belirtildi.

Ege ve Akdeniz krizi görüşüldü!

Ayrıca ikili bu görüşmede, Ege ve Akdeniz konularında Türkiye'nin hak ve çıkarlarını korumakta tereddüt göstermeyeceği vurgularken, Yunanistan'ın uluslararası hukuka aykırı ve agresif eylemlerinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.