image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile telefonda görüştü.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton ile telefonda görüştü. Görüşmede güvenli bölge, müşterek harekat merkezini n kurulması ve ticaret hacmi ele alındı.

Türkiye ile ABD'nin Rojava'da (Suriye'nin kuzeyi) kurulacak "güvenli bölge" konusunda mutabakata vardığı açıklanmış, ancak anlaşmanın detayları duyurulmamıştı.

Yapılan görüşmede Türkiye’nin güvenlik hassasiyetlerinin göz önünde bulundurularak Rojava’da güvenli bölgenin oluşturulmasına dair varılan mutabakatın en kısa sürede hayata geçirilmesi gerektiği belirtildi.

Güvenli Bölgenin tesisi ile 'terör koridoru'nun yerini 'barış koridoru'na bırakacağı ve yerinden edilmiş Suriyelilerin emniyetli bir şekilde ülkelerine geri dönmeleri için uygun ortamın sağlanacağı görüşü ifade edildi.

İkili görüşmede, bu çerçevede ABD ile eşgüdüm halinde kurulması kararlaştırılan Müşterek Harekat Merkezi'nin bir an önce faaliyete geçirilmesinin önemine işaret edildi. Suriye’de kurulacak Anayasa Komisyonu ve siyasi geçiş sürecinin hızlandırılması konuları da ele alındı. Görüşmede ayrıca ikili ticaret hacminin arttırılmasına yönelik atılacak adımlar ile ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un Eylül ayında Türkiye'ye yapacağı ziyaretin önemine dikkat çekildi.