image

PeyamaKurd - Kazakistan’daki gösterilerin ana hedeflerinden biri olan kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, "yurt dışına kaçtı" iddiaları hakkında ilk kez açıklama yaptı.

Ülke çapında yayılan protestolarda heykeli yıkılan ve ülkeyi bir aile şirketine çevirdiği iddia edilen Nazarbayev’in başkent Nur Sultan'da bulunduğu ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ile doğrudan temas halinde olduğu kaydedildi.

Nazarbayev'in sözcüsü Aydos Ukibay, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Nazarbayev'in başkent Nur Sultan'da bulunduğunu, bir dizi istişare toplantıları gerçekleştirdiğini, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ile doğrudan temas halinde olduğunu bildirdi.

Ukibay, Twitter hesabından bugün (Cumartesi) yaptığı açıklamada, Nazarbayev'in ülkenin içinden geçmekte olduğu krizle yüzleşmede halkı hükümete destek olmaya çağırdığını ifade etti.

Sözcü Aydos Ukibay, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Nazarbayev, tüm vatandaşları, mevcut krizin aşılması ve ülkede birliğin sağlanması için Kazakistan Cumhurbaşkanı’nın etrafında toplanmaya çağırıyor.”