image

PeyamaKurd - İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkede son zamanlarda artan koronavirüs vakalarının neyden kaynaklandığına dair endişelendirici açıklamalarda bulundu.

Johnson özellikle ülkenin güneydoğusunda son dönemdeki vaka artışlarının mutasyon geçirmiş yeni koronavirüs türünden kaynaklandığını iddia etti.

Johnson tedirgin edici iddialarından sonra bu yeni türün daha ağır hastalığa yol açtığı ya da daha yüksek ölüm oranına sahip olduğunu gösteren herhangi bir bulgu olmadığını kaydetti.

"Önümde başka bir seçenek yok”       

Johnson artan vaka sayılarını işaret ederek ülkede ek kısıtlamaların olacağı sinyalini verdi.

Başbakan Johnson, İngiltere'de şu ana kadar uygulanan üç kademeli bölgesel önlemler sistemine dördüncü bir kademenin eklendiğini ve Londra, güneydoğu ve doğunun bu kademeye dahil edildiğini açıkladı.

Öte yandan Johnson, kısıtlama yapmak dışında başka seçeneklerinin kalmadığını vurgulayarak "Bilimsel bulgular değiştiğinde bizim de aldığımız önlemler değişmeli. Virüsün saldırı yöntemleri değiştiğinde bizim de savunma yöntemlerimiz değişmeli ve bugün başbakanınız olarak, önümde başka bir seçenek olmadığını düşünüyorum"