image

PeyamaKurd- Ülkede artan benzin fiyatlarıyla mücadele için ABD Başkanı Joe Biden’den federal benzin vergisinin eylül ayına kadar, 3 ay süreyle askıya alınması için Kongre'ye çağrı yaptı.

Konuyla ilgili, Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasından bu yana benzin fiyatının tüm dünyada yükseldiği ve Amerika'da galon başına neredeyse 2 dolar arttığı aktarıldı.

"Petrol arzının artması için harekete geçildi"

Joe Biden'ın yüksek benzin fiyatlarının, çalışan aileler için önemli bir zorluk oluşturduğunun farkında olduğuna işaret edilen açıklamada, ‘Bu nedenle son dönemde Stratejik Petrol Rezervi'nden petrolün kullanıma sunulması dahil olmak üzere, petrol arzının artırılması için harekete geçildiği’ aktarıldı.

Biden'ın fiyat artışlarından etkilenen Amerikalı tüketicilere doğrudan yardım sağlanması amacıyla, ek yasal önlemler alması için Kongre'ye çağrıda bulunduğu ifade edildi.

Açıklamanın devamında, Federal hükümetin benzinde galon başına 18 sent ve dizelde galon başına 24 sent vergi aldığı anımsatılıp, bu vergilerin Otoyol Güven Fonu aracılığıyla kritik otoyolları ve toplu taşımayı finanse ettiği ifade edildi. Vergi muafiyetine ek olarak Biden'ın eyalet ve yerel yönetimlere de ek tüketici yardımı sağlama çağrısında bulunduğu, duyuruldu.