image

PeyamaKurd- Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti'nin üzerinde anlaştığı ve ABD Temsilciler Meclisi'nin kabul ettiği silah kontrolü yasası, ABD Başkanı Joe Biden tarafından imzalandı.

ABD'deki artan silah şiddetine karşı silah alımını kısıtlayan ve yasa dışı silahların denetlenmesine imkân tanıyan yasa, ABD Başkanı Joe Biden'ın onayından sonra, yürürlüğe girdi.

Joe Biden, Beyaz Saray'da onayına sunulan yasayı imzalarken,  silah kontrolü yasasının kabul edilmesiyle "hayatların kurtulacağını" ifade etti.

Senato'daki Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin üzerinde anlaştığı ve dün Senato Genel Kurulunda onaylanan silah düzenlemesi yasası, Temsilciler Meclisi'nde de 193 "hayır" oyuna karşı 234 "evet" oyu ile kabul edilmişti. ABD Kongresi, bu yasayla son 30 yıldır ilk kez silah kontrolü konusunda düzenleme yapmış bulundu.

Geçtiğimiz ayda, Buffalo'daki ırkçı saldırı ve Texas'ta bir okula düzenlenen silahlı saldırılarla ülke genelindeki protestoların ardından, silah kontrolü düzenlemesi yeniden gündeme gelmiş ve gerekli önlemlerin alınması için değerlendirmeler başlamıştı.