image

PeyamaKurd- ABD Başkanı Joe Biden, ülkesinin Avrupa'daki mevcudiyetini artıracağını duyurdu. Joe Biden ayrıca, Polonya'da kalıcı bir karargah kuracaklarını, Romanya'da konuşlu muharebeye hazır birlik bulunduracaklarını da bildirdi.

Joe Biden, İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen NATO Zirvesi öncesinde, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile basın açıklaması yaptı.

Biden, Madrid'deki zirvede ittifak olarak birlik ve kararlılık mesajı verdiklerini belirterek, zirvede NATO ülkelerinin Finlandiya ve İsveç'i üyeliğe kabul etme mesajı vereceğini söyledi.

“Bu gün ilan ediyorum!”

ABD Başkanı Biden, "İki ülkenin tarafsızlık geleneğinden vazgeçerek NATO'ya katılmaya karar vermesi ittifakımızı daha güçlü yapacaktır." ifadelerini kullandı.

Bunun da birlik ve kararlılık mesajını desteklediğini dile getiren Biden, "Güvenlik ortamındaki değişikliklere karşılık olarak ve toplu savunmamızı güçlendirme adına bugün ABD'nin Avrupa'daki kuvvetlerini artıracağını ilan ediyorum." dedi.

“ABD, Avrupa’daki kuvvetlerini arttıracak”

Joe Biden, “Putin Avrupa'nın Finlandiyalaşmasını istiyordu ancak Avrupa'nın NATO'laşmasını görecek” diyerek, ülkesinin daha önce Avrupa'daki asker sayısını 100 bine çıkardığını hatırlattı. Bunu artırmaya devam edeceklerini, İspanya'daki destroyer sayısını 4'ten 6'ya çıkaracaklarını, Polonya'da kalıcı bir karargah kuracaklarını, Romanya'da konuşlu muharebeye hazır birlik bulunduracaklarını, İngiltere'ye ilave iki F-35 filosu göndereceklerini, İtalya ve Almanya'da hava savunmasını güçlendireceklerini de ifade etti.

Başkan Biden, NATO'nun önemini kanıtladığını, her zamankinden daha fazla önem taşıdığını vurgulayan Biden, şu ifadeleri kullandı:

“Putin, Avrupa’nın NATO’laşmasını görecek”

"Finlandiya ve İsveç liderlerine Beyaz Saray'da da söylemiştim. (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin Avrupa'nın Finlandiyalaşmasını istiyordu ancak Avrupa'nın NATO'laşmasını görecek. Avrupa'nın güvenliğini garanti altına almak için yapılması gereken bu."