image

PeyamaKurd - İran’a yapılan yatırımlarla ilgili çağrıda bulunan ABD'de başkanlık seçimi için yarışan Demokrat adaylardan Joe Biden, ABD Başkanı Donald Trump yönetimine yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelede zorlanan İran'a yönelik ABD yaptırımlarının hafifletilmesini istedi. 

Yazılı açıklamada bulunan Biden, İran dahil virüsten en fazla etkilenen ülkelere yardım edilmesi konusunda adımlar atılması gerektiğini ifade etti. 

Açıklamasında, "Küresel kriz zamanlarında, tehlikede olan ve yardıma ihtiyaç duyanlara destek konusunda ABD başı çekmeli, biz buyuz ve her zaman da böyle olduk” diyen Biden, “Sınır tanımayan bu ölümcül salgına karşı ABD, İran dahil virüsün en fazla vurduğu ülkelere ne tür yardımlar yapabileceği konusunda adımlar atmalı” ifadesini kullandı. 

Başkan adayı Joe Biden, Trump yönetiminin ilaç ve tıbbi malzeme şirketlerine İran'a ihracat lisansı verme ve İran'ın uluslararası bankalar ve nakliye şirketlerine erişimine müsaade etmesi teklifinde bulunarak şu açıklamalarda bulundu: 

“İran hükümetiyle birçok konuda anlaşmazlığım olabilir ama doğru ve insani olan, yapılması gereken bu. İran da insani bir jest yaparak tutuklu Amerikan vatandaşlarımızın eve dönmesine müsaade etmeli.” 

Ayrıca Joe Biden açıklamasında, Trump yönetiminin İran'a yardım teklifinde bulunmasına rağmen somut adımlar atıp yaptırımları hafifletilmediği sürece bu jestinin yeterli olmayacağını vurguladı.