image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump’a rakip olan Demokrat Partili Joe Biden, 1915 olaylarının yıldönümünde yaptığı açıklamada “Ermeni soykırımı” ifadesini kullanarak, başkan seçilmesi halinde “Ermeni soykırımını tanıyan kararı destekleme sözü veriyorum” ifadesini kullandı. 

Sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulunan Demokrat Parti’nin başkan adayı olmasına kesin gözüyle bakılan eski Başkan Yardımcısı Joe Biden, 1915 olaylarının yıldönümüne ilişkin şu ifadelere yer verdi: 

“Bugün, Ermeni halkının Metz Yeghern’de karşı karşıya kaldığı zulmü hatırlıyoruz. Seçilirsem, Ermeni Soykırımı’nı tanıyan kararı destekleme sözü veriyorum. Evrensel insan hakları bir numaralı önceliğim olacak.” 

“1915’ten 1923’e kadar yaklaşık 2 milyon Ermeni toplu olarak tehcir edildi, bir buçuk milyon Ermeni erkek, kadın ve çocuk öldürüldü” diyen Biden, “Rum, Süryani, Keldani, Maruni ve diğer Hristiyanlar da hedef alındı. Bu korkunç ve sistematik imha kampanyasını asla unutmamalı ve bu konuda sessiz kalmamalıyız. Bu trajedi karşısında Ermeni halkının gösterdiği dirayete sonsuza dek saygı duyacağız” sözlerine yer verdi. 

Ayrıca Yahudi Soykırımı’yla özdeşleşen “Bir daha asla” sloganına atıfta bulunan Biden, şu ifadeleri kullandı: 

“Soykırımı tam anlamıyla kabul etmez, anmaz ve çocuklarımıza bunu öğretmezsek, ‘Bir daha asla’ sözleri anlamını yitirir. Soykırım gerçeğini hatırlamamak ve kabul etmemek, yalnızca gelecekte başka kitlesel zulümlerin önünü açar."