image

PeyamaKurd - Ankara’yı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Milli Savunma Bakanlığı’nda temaslarda bulunarak, Rojava'daki güvenli bölge konusunda ABD ve Türkiye arasındaki 13 maddelik mutabakata uyulup uyulmadığını ele aldı. 

Jeffrey, Türkiye temaslarının ilk durağı Ankara'da önce Milli Savunma Bakanlığı yetkilileriyle bir araya geldi. Milli Savunma Bakanlığı'ndaki "güvenli bölge" odaklı temaslarının ardından Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ile görüşen James Jeffrey iki ülke ilişkilerini değerlendirdi. 

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndaki temaslarını sürdüren James Jeffrey, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Enes el-Ebda da bakanlığa geldi. El Ebda içeride 20 dakika kaldıktan sonra bakanlıktan ayrıldı ancak James Jeffrey ile yapılan toplantıya katılıp katılmadığı bilgisi verilmedi. 

James Jeffrey, en son 17 Ekim'de ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi dolayısıyla Ankara'daydı. O gün ABD ile Türkiye arasında varılan mutabakat çerçevesinde, Rojava'da Türkiye’nin başlatığı askeri Harekatı’na önce ara verilmiş, Türkiye’nin talebi doğrultusunda YPG’nin çekilmesinin ardından da harekat durdurulmuştu.