image

PeyamaKurdRojava’daki petrol sahalarını "güvenceye almalarına" ilişkin açıklamada bulunan ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, "Suriye Demokratik Güçleri, 4 yıldır kontrol ettiği petrol sahalarında çalışmaya devam ediyor, biz de Suriye stratejimizin bir parçası olarak buna yardım edeceğiz” ifadesini kullandı. 

Rojava’daki petrol sahaları ile ilgili Jeffrey, BM Güvenlik Konseyi'ndeki Suriye toplantısı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulundu. 

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Rojava'daki petrol sahalarını "güvenceye aldıkları" yönündeki açıklamasının uluslararası yasal dayanağı sorulan Jeffrey, "Bunun, her türlü yasal olduğuna inanıyorum" cevabını verdi. 

Suriye'deki Amerikan askerinin orada kalıp terör örgütü IŞİD ile mücadelede "en güvenilir ortakları" olarak nitelendirdiği Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile çalışmaya devam edeceklerini belirten Jeffrey, "Bizim için en önemli konu petrolün IŞİD ve diğer aktörlerin eline geçmesini engellemek. Yasadışı hiçbir şey yapmıyoruz” sözlerine yer verdi.