image

PeyamaKurd- ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Moskova yönetiminin Esad’tan bıktığını ve kendileri ile işbirliği yapmak istediğini aktardı.

Suriye’deki savaşı sona erdirmek için Rusya ile yeniden işbirliği yapma hususunda temkinli iyimserliğini dile getiren Jeffrey, Moskova’nın Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’tan bıkmış olabileceğini ifade etti.

Özel Temsilci, “Rusya, şu an daha hazırlıklı olabilir. Rusya medyasında ve bazı eylemlerinde, Anayasa Komitesi hususunda daha esnek olduklarına dair bazı işaretler gördük” dedi.

 “Askeri bir çözümden uzak, konuya dair çözüm yollarını bizimle görüşmeye bir kez daha hazır olabilirler” diyen James Jeffrey,  “Çünkü bu aşamada yakın bir zamanda Rusya açısından askeri bir zafer kazanılamayacağı çok açık” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Esed’e yönelik eleştirisine de değinen Jeffrey, “Rusya’nın aleni eleştirisi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakın isimler tarafından yapılan eleştiriler, yeniden kalkınmaya on milyarlarca dolar sağlamak üzere Suriye’yi diplomatik olarak tanımak ve uluslararası açıdan kabul etmek için bize işaretler gönderiyor. Ancak hala bu eleştirilerin arka planını öğrenmeye çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.