image

PeyamaKurd- ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Rusya hariç, Türkiye, İran ve ABD de dahil olmak üzere, 2011'den önce Suriye’de bulunmayan tüm yabancı güçlerin Suriye’den çıkması gerektiğini söyledi.

Ülkesinin ve İsrail’in Suriye’deki İran askeri noktalarını hedef alan saldırılarını diplomatik ve lojistik olarak desteklediğini ifade eden Jeffrey,  ABD’nin Şam’a yaptırım uygulamaya devam edeceğini vurguladı.

Jeffrey ayrıca Rusya hariç, Türkiye, İran ve ABD de dahil olmak üzere, 2011'den önce bulunmayan tüm yabancı güçlerin Suriye’den çıkması gerektiğini belirtti.

‘Siyasi bir çözümü kabul edene kadar sürdüreceğiz’

 “Siyasi bir çözümü kabul edene kadar Suriye rejimine karşı yaptırımların uygulanmasını destekliyoruz” diyen Jeffery,  “Ekonomik yaptırımlar rejim liderine çok yakın olan isimler için durumu daha da kötüleştiriyor. Ulaşmaya çalıştığımız da bu. Bu kişilere, Esad’ı desteklemeye devam ederlerse, onları parlak bir geleceğin beklemediğini açıkça bildirmek istiyoruz. Siyasi bir geçiş için baskı yapmalılar” diye konuştu.

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi, İdlib’in ‘muhaliflerin kalesi’ olduğunu ve yakın zamanlarda Şam’ın eline geçmeyeceğini söyledi.