image

PeyamaKurd - ABD eski Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey T24’e yaptığı değerlendirmelerde Türkiye’de 2016 yılında gerçekleşen darbe girişimi üzerinden okların ABD’ye çevrilmesi ve Rojava’daki Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile ABD ilişkisi hakkında önemli açıklamalar yaptı.

ABD’nin DSG’yi silahlandırması ile ilgili olarak Türkiye’nin söz konusu endişeleri hakkında açıklama yapan Jeffrey, “Bunu Türklere daha önce bin defa anlattım. Başkan Trump, Başkan Obama, Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığı sırada Biden ve birçok dışişleri bakanı da açıkladı. ABD, kuzeydoğu Suriye’de IŞİD’e karşı DSG ile çalışıyor” ifadesini kullandı.

Jeffrey açıklamasının devamında, “2014’te bölgeye girdiğimizde Türkiye’nin duruma karşı çok farklı bir tavrı vardı. Hatta hatırlarsanız ABD’nin gelip YPG’nin Kobani’yi savunmasına yardım etmesini göreceli olarak destekliyordu” dedi.

“ABD'nin Suriye'de kalmasının iki tane önemli nedeni var"

ABD’nin DSG ile iş birliğinde amacı Türkiye’ye karşı bir güç yaratmak olmadığını belirten Jeffrey, ABD’nin Rojava’da neden hala kalmaya devam ettiğini şu sözlerle ifade etti:

“2015’te durum değişti, bu doğru. Ancak ABD iki nedenle Suriye’de kalmaya devam ediyor. Birincisi IŞİD’in geri dönmediğinden emin olmak. İkincisi ise şu; bu resmi olmayan ve üstü kapalı ancak çok önemli bir görev. Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton kitabında bu konu hakkında detayları yazdı. Bu görev Esad ve Rusya’nın toprakların kontrolünü sağlamasını önlemek. Güneyde, Al Tanf’te da aynı şeyi yapıyoruz. Burada pek bir IŞİD varlığı yok ancak İran, Esad ve Rusya’nın topraklarda kontrol sağlamasını önlüyoruz. Böylece Suriye’deki savaşa diplomatik bir çözüm bulunması için baskı yapıyoruz.”

“Amaç Türkiye'ye karşı bir güç oluşturmak değil"

Bu durumun Türkiye’nin İdlib’teki amaçlarından farklı olmadığını belirten Jeffrey, “Amaç, Türkiye’ye karşı bir güç yaratmak değil. ABD verdiği silahların ve birlikte çalıştığı hiçbir insanın hiçbir şekilde Türkiye’ye yönelik saldırılarda bulunmadığından emin olmak için çok çaba sarf ediyor. 2019’da bir istisna yaşandı. 2019’daki operasyon zamanları dışında kuzeydoğu Suriye’den Türkiye’ye saldırıldığını görmedik. O yüzden bu iş birliğinin Türkiye’ye zarar vermeyeceği konusundaki sözümüzü tuttuğumuzu düşünüyorum” dedi.

Öte yandan Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ABD’yi 15 Temmuz Darbe Girişimi’nde rol oynamakla suçlayan açıklamalarına da yanıt veren Jeffrey, bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını söylerken, "Biz Cumhurbaşkanlığı’nı dinleriz, Dışişleri Bakanlığı’nı dinleriz ve Savunma Bakanlığı’nı dinleriz. En azından Trump ve Obama hükûmetlerinde biz böyle sesleri dinlemezdik” dedi.