image

PeyamaKurd - Rus Haber Ajansı TASS'a göre Japonya hükümeti, Rusya'ya ilişkin yüksek teknoloji ürünlerinin ihracatına yönelik yasağı onayladı. Söz konusu yasak, 20 Mayıs itibarıyla yürürlüğe girecek.

Rusya’nın yüksek teknoloji konusunda ileride olduğu ve Japonya gibi gelişmiş parçalar üreten ülkeler ile yoğun ticaret içinde olduğu biliniyordu.

Japonya'nın ihracatını yasakladığı yüksek teknoloji ürünleri arasında 3D yazıcılar, kuantum bilgi işlem ekipmanları, elektronik mikroskoplar ve yağ arıtma katalizörleri bulunduğu ifade ediliyor.

Japon hükümeti, dün, Ukrayna savaşı dolayısı ile Rusya'nın en büyük finans kuruluşu Sberbank ve en büyük özel bankası Alfa Bank'ın varlıklarını dondurmuştu.

Japonya'nın, 8 Mayıs'ta çevrim içi yapılan G7 Zirvesi'nin ardından Rusya'ya yeni ekonomik yaptırımlar uygulama kararı aldığı ifade ediliyor.

Savaş nedeniyle, dünya genelinde çok sayıda devlet ve büyük şirket, Rusya'daki faaliyetlerini askıya aldı veya bu pazardan çekildi. Çok sayıda ülke ise yüzlerce Rus şirketi ve yöneticisine yaptırım uyguladı.