image

PeyamaKurd - ABD'nin eski Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’de 3 ana hedefe ulaşamadığını söyledi.

Times of Israel gazetesine konuşan James Jeffrey, ABD ve Türkiye'nin Beşar Esad rejiminin tüm Suriye topraklarının kontrolünü ele geçirmesine izin vermeyeceğini belirtti.

Trump 3 ana hedefe ulaşamadı” 

Trump'ın Suriye'de 3 ana hedefine ulaşamadığını belirten James Jeffrey, sözlerini şöyle sürdürdü:

Trump 3 hedefine ulaşamadı. Onlar da; tüm İran güçlerinin Suriye'den çekilmesi, IŞİD'in tamamen ortadan kaldırılması ve Suriye krizine siyasi bir çözüm bulunmasıdır. 

Ayrıca ABD'nin Suriye'deki askeri varlık amacı sadece terör örgütü IŞİD’i yenmek değildi, Suriye’de bulunan İran güçlerini çıkarmak ve Beşar Esad rejiminin tüm Suriye topraklarının kontrol etmesini engellemekti. Yapabildiğimiz şey, sadece Esad'ın sahada ilerlemesine izin vermemek oldu ve askeri gücü aynı kaldı.”

Suriye, Rusya ve İsrail’e miras kalmış durumda”

Suriye’nin kuzeyinde (Rojava) bulunan Türkiye güçlerinin de aynı şeyi yaptığını ifade eden Jeffrey, İsrail Hava Kuvetleri’nin de bölgeye hakim olduğunu söyledi.

Suriye rejimine karşı Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği'nin (AB) desteğiyle geniş bir ittifak olduğunu belirten Jeffrey, “Suriye şu an Rusya ve İsrail’e miras kalmış, çökmüş bir devlet durumunda. Bu çıkmazdan kurtulana kadar çok pazarlık ederek taviz vermek zorunda kalacak" dedi.

Jeffrey, ABD’nin İran'ın Suriye'den çekilmesini içeren bir çözüme ulaşmaması durumunda, İran’ın Suriye’de başarılı olmasını engellemek için geçici bir strateji uygulamaya gitmesi gerektiğini vurguladı.

İsrail’in Suriye’ye yönelik hava operasyonlarına de değinen ABD'nin eski Suriye Özel Temsilcisi, “İsrail, Suriye'ye yönelik hava saldırılarıyla kendini savundu ve bu operasyonları durdurmanın tek yolu İran’ın güçlerini geri çekmesidir. Bu da şaşırtıcı bir durum değildir.

İsrail, Suriye ve Irak'ta İran güçlerine karşı birçok operasyon gerçekleştirdi ve bu onların IŞİD'e yönelik saldırılarını etkilemedi" ifadelerini kullandı.

İsrail'in IŞİD'e karşı savaştaki rolü konusunda ise James Jeffrey, "İsrail IŞİD’e karşı çok büyük bir rol oynadı, ancak bu konudaki bilgilerin çoğu gizli" şeklinde konuştu.