image

PeyamaKurd - İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden sanatçılara 'Kürtçe şarkı söylemeyin' iddiası üzerine Belediye yetkilileri açıklama yaptı.   

İlkses Gazetesi'nden Çağla Geniş'in haberine göre yarın Kadifekale'de kurulan Pagos Üretici Pazarı'nın açılışında konser verecek olan İzmir Müzisyenler Derneği'ne "sahnede Kürtçe söylemeyin" uyarısı yapıldı. İzmir Müzisyenler Derneği Başkanı Oktay Çaparoğlu konuya ilişkin yaptığı açıklamada sansürü doğruladı. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Kadifekale Pagos Üretici Pazarı’nın 20 Temmuz Pazar günü yapılacak açılış töreninde sahneye çıkmaya hazırlanan İzmir Müzisyenler Derneği,  yasakla karşılaştı. İddiaya göre; konser için çok dilli bir repertuar hazırlayan müzisyenlere, belediye yönetimi tarafından ‘Kesinlikle Kürtçe şarkı çalmayacaksınız’ denildi.

Olayı sosyal medya hesabı üzerinden takipçileriyle paylaşan İzmir Müzisyenler Derneği Başkanı Oktay Çaparoğlu, “Repertuarımıza müdahale edilerek bize dayatılan Kürtçe yasağı üzerine içimden gelenleri paylaşmak istiyorum. Konserde Kürtçe, Arapça, Gürcüce, Boşnakça, Rumca, Ermenice, Çerkezce, Lazca, Farsça, Azerice, Makedonca ve birçok dilde halk şarkıları seslendirecektik. Ancak ilginç bir gelişme yaşandı. Bize ‘Kesinlikle Kürtçe yapmayacaksınız’ denildi.  

Diğer dillere izin var fakat Kürtçe kesinlikle yasak. Anadil temel bir hak ve özgürlüktür. Yasak, baskı, inkar ve asimilasyon politikaları ile oluşan sorunlar zaten bu ülkeye gereğinden fazla zarar verdi enerjisini tüketti. Neden bu ısrar? Anlamak da kabullenmek de gerçekten mümkün değil” dedi.

Repertuvara Kürtçe Yasağı

Yaşanan olay karşısında üzüntüsünü dile getiren Çaparoğlu, “Repertuarımıza müdahale edilerek bize dayatılan Kürtçe yasağı üzerine içimden gelenleri paylaşmak istiyorum. Bu Cumartesi Kadifekale’de pazaryeri açılışı var. İzmir Müzisyenler Derneği olarak çok dilli bir repertuar ile sahnede olacak ve kentin tüm unsurlarını temsil eden bir repertuarla her yöreden, her kültürden, ozanlardan seçkiler, barış ve kardeşlik türküleri ile Kürtçe, Arapça, Gürcüce, Boşnakça, Rumca, Ermenice, Çerkezce, Lazca, Farsça, Azerice, Makedonca ve birçok dilde halk şarkıları seslendirecektik.

Ancak ilginç bir gelişme yaşandı. Bize ‘Kesinlikle Kürtçe yapmayacaksınız’ denildi. Diğer dillere izin var fakat Kürtçe kesinlikle yasak. Anadil temel bir hak ve özgürlüktür. Yasak, baskı, inkar ve asimilasyon politikaları ile oluşan sorunlar zaten bu ülkeye gereğinden fazla zarar verdi enerjisini tüketti. Neden bu ısrar? Anlamak da kabullenmek de gerçekten mümkün değil.

Kadifekale gibi Kürtlerin de yaşadığı bir yerde kapsayıcı ve kucaklayıcı olmak daha çok değer katmaz mı İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne? Güzel İzmir’in aynı kenti paylaşan tüm unsurlarının aidiyet duygusunu güçlendirmek, kimlik, kültür, inanç ayrımı olmaksızın her bir İzmirlinin hak ettiği saygınlıkla temsil edilmesi daha çok değer katmaz mı İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne?” diye sordu.

Evet mi diyeceğiz, tavır mı alacağız?

Çaparoğlu, “Kadifekale’de pazaryeri açılışında Kürtçe harici birçok dilde şarkılar söylendiğinde Kürtlerin gururu, onuru incinmeyecek mi? Dışlanmış, ezilmiş, yok sayılmış hissetmeyecekler mi? İzmir zaten bu konuda çok dışlayıcı ve yok sayan tutumlar nedeniyle olumsuz bir imaj taşıyor. Bu imajın kırılmasında İzmir Müzisyenler Derneği olarak yaptığımız etkinliklerde Kürtçe başta olmak üzere birçok dilden halk ezgilerine yer vermemizin de etkisi oldu.

Kürt halkının karşı karşıya kaldığı her ayrımcılık, zulüm ve acıda dernek olarak reaksiyon gösterip eylem ve harekete geçmemizin insanlara Kürtçe başta olmak üzere farklı dillerde müzik yapmanın meşruluğu noktasında kendimizi anlatabilmemizin, kardeşlik ve barış köprüsü, oyuncak köprüsü gibi İzmir’den Kürt illerine kurduğumuz köprülerin, yarattığımız duyarlılık projelerinin de katkısı yadsınamaz. Şimdi yeniden eski kafa klasik ırkçı inkar ile bu ülkenin asli unsurlarını yok sayan bu tutuma ve dayatmaya evet mi diyeceğiz yoksa tavır mı alacağız? Aslolan bu noktada tutarlı ve doğru bir tutum ortaya koyabilmek” ifadelerini kullandı.

Belediyeden 'Yasak Yok' açıklaması

Konunun kamuoyuna taşınmasının ardından belediye yetkililerin kendisiyle iletişime geçtiklerini belirten Çaparoğlu, “İzmir Büyükşehir Belediyesi İletişim Koordinatörü derneğimizi aradı. Talep edilenin Başkan Tunç Soyersahnedeyken Ege türküleri olmasını istediklerini yanlış anlamaların olduğunu, seçim kampanyasını ‘Çok ses, çok renk’ sloganı ile yürüten bir anlayışın tüm dillere, kültürlere, inançlara, yaşam tarzlarına saygılı olduğunu, Kürtçe ya da herhangi bir dile yönelik bir yasak uygulamasının olamayacağını ifade ettiler. Bizi sahnede görmek istediklerini ve Kürtçe bir eser de seslendirerek açılıştaki ruha müziğimizle katkı sunmamızı rica ettiler. Çok sevindik. Umuyoruz ki artık bu tartışmaları geride bırakabiliriz” şeklinde konuştu.