image

PeyamaKurd - İsveç'in Türkiye'ye iade etmeye hazırlandığı kişinin Türk vatandaşlığı bulunan Okan Kale olduğu duyuruldu.

Söz konusu olan durumu İsveç'te online yayın yapan Samnytt gazetesi, İsveç'in Türkiye'ye dolandırıcılık suçundan iade etmeye hazırlandığı o ismin Okan Kale olduğunu paylaştı.

Paylaşılan haberde, Okan Kale'nin 2010-2011 yıllarında Türkiye'de 3 bankaya yönelik kart dolandırıcılığıyla suçlanması sebebiyle İsveç’e kaçtığı belirtilerek Kale'nin Haziran 2012’de sığınma başvurusunun reddedildiği ve buradan İtalya'ya geçtiği aktarıldı.

Aynı zamanda Kale'nin İtalya'da 2 yıl geçici mülteci oturum kartı aldığı ve Ekim 2021'de Ankara'nın Interpol aracılığı ile İsveç yetkilileriyle iletişime geçtiği dikkat çekilen haberde, Kale'nin bu tarihte yakalanarak hapse atıldığı yer aldı. Türkiye'ye iade edilmemek için din değiştirerek Hristiyanlığa geçtiği iddia edilen Kale'nin ismini de Johan Gustavsson olarak değiştirdiği kaydedildi.

“İsveç iade edilsin kararırını verdi”

İsveç Türkiye’nin dolandırıcılık suçundan kırmızı bültenle aradığı 35 yaşındaki bir kişinin Türkiye’ye iade edilmesi yönünde karar verdiğini duyurmuştu. Verilen kararı değerlendiren İsveç Adalet ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson, bunun rutin bir durum olduğunu belirtmişti.

Johansson “Yüksek Mahkeme durumu her zamanki gibi inceledi ve iade için bir engel olmadığına karar verdi” demişti.

Ayrıca söz konusu kişinin Türkiye’de 14 yıl hapis cezası bulunduğu aktarılmıştı.