image

PeyamaKurd - İstanbul'daki konsolosluklara saldırı hazırlığındaki bir grubun operasyonla yakalandığı açıklandı. Operasyonda, terör örgütü IŞİD’den bazı başkonsolosluklar ile Hristiyan ve Musevi vatandaşların ibadethanelerine yönelik eylem talimatı aldıkları öne sürülen 15 şüpheli yakalandı.

İstanbul'daki bazı ülkelerin başkosolosluklarını geçiçi olarak kapatmasının yankıları sürerken İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, MİT ve İstihbarat Şube Müdürlüğünden iletilen bilgiler doğrultusunda, Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakılmasının ardından IŞİD’in Horasan Vilayeti (ISKP) lider kadrosu tarafından İstanbul'daki İsveç ve Hollanda başkonsoloslukları ile Hristiyan ve Musevi vatandaşlara ait ibadethanelere yönelik eylem gerçekleştirme talimatı verildiği öne sürülen 15 şüpheliyi operasyonla gözaltına aldı.

Operasyona ilişkin yayımlanan haberlere göre söz konusu yakalanan şüphelilerin, IŞİD ve çatışma bölgeleriyle bağlantıları bulunduğu belirlendi, ancak başkonsolosluklar ile Hristiyan ve Musevi vatandaşlara ait ibadethanelere yönelik somut tehditleri tespit edilemedi.

Diğer taraftan ise emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 15 şüphelinin tutuklandığı kaydedildi.