image

PeyamaKurd - İsrail’in Hizbullah’ın sonunu getiremediğini belirten İsrailli oryantalist yazar Dr. Yaron Friedman, Suudi Arabistan’ın da Husilerin sonunu getiremediğini belirtti.

İsrailli yazar Friedman yayımladığı makalesinde, “Direnişi tek bir darbe ile bitirmek mümkün değil. Nitekim 36 yıldır Hizbullah'a karşı savaşan İsrail, hiçbir yerde Hizbullah'ın sonunu göremedi. Bu durumda Siyonist rejimin başaramadığını Suudi Arabistan, Yemen'deki İran destekli Husilere karşı başarabilir mi?” ifadesini kullandı.

Bölgesel gelişmeler, yeni denklemler için gölgesini Ortadoğu'nun üzerine salmaya devam ediyor. İsrailli oryantalist yazar Dr. Yaron Friedman, bu yeni denklemleri ele aldı. Yemen savaşının İsrail'den uzak bir kriz gibi göründüğünü ve İsrail ile bağlantısı olmadığının zannedildiğini belirten oryantalist, birçok sebepten dolayı bu savaşın büyük öneme sahip olması gerektiğini belirtti.

Friderman'a göre, Washington'un bölgedeki iki ana müttefiki olan İsrail ve Suudi Arabistan, İran'ın iki kolu olan Hizbullah ve Husiler ile bir bir karşılaşıyorlar. İran tarafından finanse edilen, eğitilen ve silahlandırılan bu gruplara karşı mücadele uzun zamandır devam ediyor. Fakat bu direnişi tek bir darbe ile bitirmek mümkün değil. Nitekim 36 yıldır Hizbullah'a karşı savaşan İsrail, hiçbir yerde Hizbullah'ın sonunu göremedi. Bu durumda Siyonist rejimin başaramadığını Suudi Arabistan başarabilir mi?

İsrailli oryantalist, Yemen'in İran üssüne dönüşmesinin sadece Suudi Arabistan'ı değil, Aden ve Bab El-Mendeb'den geçerek Kızıldeniz'e yönelen tüm petrol ticaret yolunu tehdit ettiğini iddia etti.

Friedman makalesinde, “Yemendeki savaş Suudi Arabistan'da kronik bir problem haline geldi. Suudi Arabistan'ın her bombardımanı onlarca kısa menzilli ve uzun menzilli balistik füze ile cevap gördü. Özellikle de Necran ve Cizan'ın güney bölgelerinde bu cevaplar şiddetliydi. Husilerin füzeleri Suudi Arabistan'da büyük endişe kaynağı olmaya başladı” sözlerini kullandı.