image

PeyamaKurd - İsrail'in yeni Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'a yemin töreninde, 1983-1993 yıllarında görev yapan ülkenin 6. Cumhurbaşkanı olan babası Chaim Herzog'un imzalı yemininin dijital kopyası NFT olarak hediye edildi.

Eski Yahudi Ajansı Başkanı ve eski İşçi Partisi lideri Isaac Herzog, yemin ederek resmen İsrail'in 11. Cumhurbaşkanı oldu.

Dün gerçekleşen yemin töreninde İsrail parlementosu bir ilke imza atarak Herzog'a babasının imzalı yemininin dijital kopyasını NFT olarak verdi.

Eski Yahudi Ajansı Başkanı olan 60 yaşındaki Isaac Herzog, 1983-1993 yıllarında görev yapan ülkenin 6. Cumhurbaşkanı Chaim Herzog'un oğlu.

'Milyonlarca dolar değerinde'

Chaim Herzog tarafından imzalanan görev yemininin meclis arşivlerinden alınarak NFT'ye dönüştürülmesi İsrail devletinin yasama organı Knesset'in Teknoloji ve Bilgi İşlem Birimi tarafından gerçekleştirildi. 

Parlamento tarafından yapılan açıklamada, Herzog'un 'NFT jestinden gözle görülür şekilde etkilendiği' belirtildi. Açıklamada, "NFT'nin küresel yükselişi baz alındığında, Başkana verilen NFT'nin milyonlarca dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor" denildi. 

NFT nedir?

NFT'nin açılımı 'Non-Fungible Token', Türkçe'de takliti mümkün olmayan madeni para gibi anlamlara geliyor. Özel bir kriptografik token türü olan NFT, kopyalanamadığından, türünün tek örneği, özgün ve biricik olduğundan, kendi türünden başka bir token ile takası edilemiyor. Böylece NFT'ye aktarılan bir sanat yapıtının özgünlüğü kolayca doğrulanabilirken kopyalamasının önüne geçiliyor. 

Milyonlara satılan illüstrasyonlar, albümler ve videolarla NFT sanatı, son birkaç yılda giderek daha popüler hale geldi. NFT sayesinde kültür-sanat-eğlence sektörlerindeki eser sahipleri, çalışmalarını küresel blok zincirleri üzerinden geniş kitlelerin takip, kullanım ve hatta alımına sunabiliyor.