image

PeyamaKurd - Ülkedeki basına göre, İsrail ordusunun Suriye, İran ve Hizbullah'a bir mesaj göndermek amacıyla yaz aylarında büyük bir askeri tatbikat yapmaya hazırlandığını ifade etti.

İsrail’de İbranice yayınlanan Maariv gazetesi göre, İsrail ordusunun Hizbullah, Suriye ve İran'a mesaj vermek amacıyla  güneyde Gazze Şeridi’nden doğuda İran, kuzeyde Hizbullah ve Suriye ile topyekun bir savaş simüle edecek ve bir ay sürecek büyük bir ‘askeri tatbikatı’ gerçekleştirmeyi planladığı açıklandı.

Askeri tatbikat ile ilgili yayımlanan haberinde tatbikatın üst düzey ordu komutanları ile kara ve hava güçleri ile yedek kuvvetlerin başkanlarının katılımıyla gerçekleştirileceği kaydedildi. Tatbikat öncesi subay ve askerlere koronavirüs aşısı yapılacağı dile getirildi.

"Tatbikatın amacı savaşa hazırlık"

İsrail basınına göre, bu büyük askeri tatbikatın arkasındaki hedefin, her cepheden gelecek kapsamlı bir savaşa hazırlanmak veya aynı anda farklı cephelerde savaşa hazırlık olduğu ifade edildi.

Öte yandan İsrailli bir güvenlik yetkilisi Amerikan Newsweek dergisine, Suriye rejiminin Hizbullah ve diğer İran destekli güçlerin mühimmat transfer etmesine, gelecekteki bölgesel çatışmalarda kullanılmak üzere üsler kurmasına izin vermeye devam etmesi durumunda 2021 yılında [İsrail için] Suriye'deki stratejinin net olduğunu kaydetti.