image

PeyamaKurd - Arap Birliği Zirvesinin gerçekleşmesinin ardından bugün İslam İşbirliği Teşkilatı da İsrail ve Filistin gündemi için bir araya geldi.

Perşembe günkü toplantıda Arap Birliği Zirvesi'nin gündeminde Gazze'deki şiddet olayları vardı. üye devletler İsrail güçlerinin Gazze sınırındaki faaliyetlerine ilişkin uluslararası bir soruşturma başlatılmasını ön gördü.

İsrail ve Gazze’de yaşanan olaylara ilişkin dün yapılan Arap Birliği Zirvesinde konuşan Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Aboul Gheit, "Son birkaç gün içinde Gazze sınırında işlenen ve 60'tan fazla insanın ölümüne neden olan suçların araştırılmasını öngören, güvenilir bir uluslararası soruşturma başlatılmasını istiyoruz” ifadesini kullandı.

Mart ayından beri on binlerce Filistinli topraklarına geri dönebilmek için Gazze sınırda barışçıl gösteriler düzenliyor. Silahsız protestoculara karşı gerçek mermi kullanan İsrail'i dünya çapında birçok ülke kınıyor.

İKİNCİ ZİRVE İSTANBUL’DA

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Filistin'deki son gelişmelerin ardından yaptığı çağrı üzerine İstanbul'da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İslam Zirvesi Konferansı Olağanüstü Toplantısını bugün gerçekleştiriyor.

Gazze’de ölen 60 kişinin ve 3 bine yakın yaralının olduğu olaylara ilişkin bugün İstanbul’da bir araya gelen İslam İşbirliği Teşkilatı üyeleri, toplantı neticesinde İsrail’e yönelik yaptırımlar uygulamayı planlıyor.

İstanbul’da başlayan zirvede açılış konuşmalarını gerçekleştiren Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı, "Filistin meselesinin çözümü için elimizi taşın altına koymalıyız, birlik olmalı ve başka ülkelerin ABD örneğini takip etmelerini önlemeliyiz. ABD'nin adımı Ortadoğu barış sürecini tahrip etmiştir. Zirve sonundaki bildiride Kudüs'ün tarihi statüsünün değiştirilmesine izin vermeyeceğimizi haykıracağız. İsrail makamlarının ve savunmasız insanlara silah doğrultan İsrail askerlerinin hesap vermelerini sağlamalıyız."

Zirveye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin de katılması bekleniyor.