image

PeyamaKurd -  İsrail savaş uçaklarının geçtiğimiz pazar günü Şam kentindeki bazı askeri noktaları hedef almasına ilişkin farklı açıklamalar geliyor. Rusya, Suriye’nin saldırıyı püskürtüğünü belirtirken İranlı önde gelen milis komutanlarının öldürüldüğü açıklanmıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye Hava Savunma Kuvvetleri'nin Şam kentindeki bölgeleri hedef almak amacıyla Pazar günü sabahın erken saatlerinde iki İsrail savaş uçağı tarafından gerçekleştirilen bir saldırıyı püskürttüğünü duyurdu.

Rusya'nın Suriye'deki Uzlaşma Merkezi Başkan Yardımcısı Vadim Kolet, Pazar akşamı yaptığı açıklamada, "İsrail Hava Kuvvetleri'ne ait iki F-16 savaş uçağı, 25 Temmuz’da saat 05:40-05:54 arasında Suriye hava sahasına girmeden güneybatı yönünden, Şam’ın Seyyide Zeyneb bölgesindeki tesislere iki güdümlü füze ile saldırdı. Her iki füze de Suriye hava savunma kuvvetlerinde bulunan Rus yapımı Buk-M2A sistemleri kullanılarak imha edildi.” ifadelerini kullandı.

“Hizbullah’a ait askeri bölgeler hedef alındı”

SOHR, Humus'un batı kırsalındaki İsrail hava kuvvetlerinin, Dabaa askeri havaalanı ve Kusayr bölgesindeki Lübnan Hizbullahı’na ait askeri bölgeleri hedef aldığını bildirdi. Saldırılar sonucunda silah ve mühimmat depoları imha edilirken, ölüm ve yaralanmaların yaşandığına dair doğrulanmış bilgiler de bulunuyor.

Lübnan merkezli Hizbullah yandaşı internet sitesi Cenubiyye, “Güney Lübnan halkı, dün İslami direniş kadrolarından İmad el-Emin'in cenazesi ile meşguldüler. Askeri Medya, sosyal medyada yaptığı açıklamada Deir Kifa kasabasından olan Emin’in, cihat görevini yerine getirirken eğitim kamplarından birinde uğradığı bir ‘kaza’ ile yaşamını yitirdiğini duyurdu.”