image

PeyamaKurd - İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid dün yaptığı açıklamada Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüşmek üzere Moskova’ya acil bir ziyaret düzenleyeceğini belirtti.

Yerel kaynaklarda yer alan habere göre ziyaret, İsrail’in Suriye’ye düzenlediği saldırılara, Rusya’nın engel olmasından dolayı düzenleneceği belirtildi.

Şarkul AVsat’ta yer alan habere göre, Moskova ziyareti, İsrail Hava Kuvvetleri'nin Şam ve Humus'un kenar mahallelerinde iki bölgeye düzenlediği saldırılara yanıt olarak Rus ordusunun geçen hafta sonu yaptığı resmî açıklamanın akabinde kararlaştırıldı. Söz konusu açıklamada, perşembe akşamı İsrail uçakları tarafından fırlatılan 24 füzenin 21'inin Suriye hava savunması tarafından etkisiz hale getirildiği ifade edilmişti.

Eski Başbakan Binyamin Netanyahu'ya yakın kaynaklara göre Rusya, İsrail'e Suriye’ye yaptığı bu yardımın sınırlı kalacağına ve iki ülke arasındaki anlaşmalara uygun olarak yapılacağına dair söz vermişti. Rusya Suriye'ye S-300 füzeleri sattı, ancak İsrail’in saldırı uçaklarına karşı kullanmaları için henüz izin vermedi. Bu nedenle Rusya'nın resmi ve aleni bir şekilde yaptığı açıklama İsrail için kırmızı ışık sayılıyor.