image

PeyamaKurd-İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, İstanbul'daki vatandaşlarına, açıklama yolu ile uyarıda bulundu. Bu gün yapılan açıklamada,“Derhal ülkeden ayrılın!” çağrısı yapıldı.

Geçen ay, İran Devrim Muhafızları’nın üst düzey isimlerinden Albay Hassan Sayid Khodaei’nin, evinin önünde silahlı saldırıya uğrayarak öldürülmesinden sonra;  İsrail yönetimi, vatandaşlarına “Türkiye’ye gitmeyin!” uyarısında bulunmuştu. Başbakanlıktan yapılan açıklamada, “Son haftalarda İran, üst düzey Devrim Muhafızları yetkilisinin ölümünden İsrail’i sorumlu tuttu ve İran, İsraillilere yönelik bir misilleme gerçekleştirebilir.” ifadeleri ile uyarıda bulunulmuştu.

Saldırı girişimlerinin önlendiği duyuruldu

Son olarak, İsrail yetkilileri İran'ın Türkiye’deki İsrail vatandaşlarına saldırı girişimlerinin engellendiğini duyurdu. Ülkenin önde gelen gazetelerinden Jerusalem Post’un bu sabah paylaştığı habere göre, Türkiye’de faaliyet yürüten İranlı bir grubun geçen ay İsrailli hedeflere yönelik saldırı planları İsrailli ve Türk güvenlik birimleri tarafından önlendiği aktarıldı.

 İsrailli kaynakların basına verdiği bilgilere göre, İsrail ve Türk güvenlik birimleri,Türkiye’de İranlı grubun İsrailli turistleri kaçırma girişimlerini engellediği bildirildi.