image

PeyamaKurd - İsrail, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın evini çektikleri gerekçesiyle gözaltna alınan ve ardından casusluk suçlamasıyla tutuklanan vatandaşları hakkında açıklama yaptı.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, 40'lı yaşlarında olduğu belirtilen çiftin devlet için çalıştığını yalanladı. Lapid, tutuklu çiftin en kısa zamanda cezaevinde bakanlık yetkililerince ziyaret edilmesini umduğunu söyledi.

Öte yandan İsrail Dışişleri Bakanlığı, hem Vaknin çiftinin ailesi hem de Türk yetkililerle temasta olunduğunu duyurdu.

Alınan bilgiye göre, Üsküdar'da geçen yıl açılan Çamlıca Kulesi'nde görevli bir personel, "restoran bölümüne gelen İsrailli N.O ve M.O adlı evli çift ile Türk vatandaşı İ.A'nın, kule pencerelerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konutunun fotoğraflarını çekip birbirlerine gösterdikleri" yönünde ihbarda bulundu.

İhbar üzerine olay yerine giden polis ekipleri, şüphelileri, soruşturma başlatan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla gözaltına aldı. İfadeleri alınan şahısların çıkarıldıkları nöbetçi mahkemenin “siyasi ve askeri casusluk suçlaması” kararı ile tutuklandıkları belirtildi.

İsrailli çiftin avukatı: Eğer bir Rus vatandaşı bu sarayın fotoğrafını çekseydi…

İsrail medyasından ise olaya ilişkin farklı iddialar ve yorumlar geldi. İsrailli çiftin tekne turunda Dolmabahçe Sarayı'nı fotoğraflarken gözaltına alındığını kaydeden Haaretz gazetesi, "Tek suçları, bir bot gezisi sırasında Erdoğan'ın sarayını fotoğraflamaktı" dedi.

Çiftin avukatı Nir Yaslovitzh gazeteye yaptığı açıklamada, "Eğer bir Rus vatandaşı bu sarayın fotoğrafını çekseydi, Türkiye'nin onu tutuklayacağını sanmıyorum" ifadesini kullandı.