image

PeyamaKurd - İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Kuzey Komutanı General Yoel Strick, Lübnan ve Suriye’deki durumlar hakkında İsrail medyasına yaptığı röportajda Hizbullah’ın İsrail’de sınır ötesi saldırıları başlatması halinde kuvvetlerinin Lübnan’a ağır bedel ödeteceğini ifade etti.

IDF’nin Kuzey Komutanı, Hizbullah’ın İsrail sınırındaki tünelleri hakkında sorulan sorulara, hepsinin imha edilip edilmeyeceğinden emin olmadığını, ancak onları çoğaltamayacaklarını umduğunu belirtti.

İsrailli General Strick sorulara verdiği yanıtta, “Kesin bir şey yok, bu yüzden bildiğim kadarıyla konuşacağım elimizdeki araçlarla, saldırı tünellerinden gelen tehdidin kaldırıldığına dair yüksek bir çalışma olduğunu söyleyebilirim. Tekrar geliştirilebilirler mi? Umarım olmaz” ifadesini kullandı.

Suriye ile ilgili olarak IDF generali, bir İsrail savaş uçağına karşı kullanıldığı taktirde Suriye rejim ordusunun S-300 sistemlerini imha etme sözü vererek, “Bölgeye gelişmiş silah sistemleri getireceğiz, ancak İsrail’in mükemmel bir hava gücü var. Seçeneklerimizin ayrıntılarına girmeyeceğim, ancak eğer Suriyeliler uçaklarımıza karşı Rus S-300’leri kullanırsa ve onları çıkarırsak, bu bizim tarafımızın meşru bir hareketi olarak görülecektir. Ancak hareket özgürlüğümüz tehdit altındaysa tehdidi ortadan kaldırırız. Bunu nasıl yapacağımızı biliyoruz” şeklinde konuştu.