image

PeyamaKurd - İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz ABD ara buluculuğunda İsrail ile Lübnan arasında tartışmalı deniz sınır bölgesi üzerine yapılan görüşmelere değindi.

Gantz, ABD ara buluculuğunda İsrail ile Lübnan arasında tartışmalı deniz sınır bölgesi üzerine yapılan görüşmelere Hizbullah'ın müdahale etmesi durumunda bunun Lübnan için kötü sonuçlar doğuracağını dile getirdi.

Reichman Üniversitesi'ndeki bir konferansta konuşan Gantz, Hizbullah liderine de uyarılarda bulundu.

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın süren görüşmeleri baltalama ihtimaline karşı Gantz "Bunu yapabilirler, ama bedelini Lübnan öder” dedi.

Gantz ayrıca, İsrail'in Lübnan ile ekonomik ve enerji açısından her iki ülkeye de hizmet edecek bir anlaşmaya varma konusunda hazır bulunduklarını dile getirdi.

“Hizbullah, İsrail'e yönelik tehditvari açıklamalar yapmıştı”

İsrailli yetkililer, Lübnan ile İsrail arasında dolaylı yollardan yapılan görüşmelerde bazı gelişmeler olduğunu dile getirdi. Yetkililer, nihai bir anlaşma için daha fazlasına ihtiyaç duyulduğuna da işaret etti.

Bunun üzerine Hizbullah, İsrail'e yönelik tehditvari açıklamalarda bulunmuştu.

İsrail ise, Hizbullah'ın tansiyonu yükseltmek için söz konusu ihtilafları bir 'bahane' olarak kullandığını iddia ediyor.