image

PeyamaKurd - İsrail Genelkurmay Başkanı Kochavi, Tel Aviv Üniversitesi Ulusal Güvenlik Araştırmaları Enstitüsüne hitaben yaptığı konuşmada, ABD’nin Tahran ile 2015 nükleer anlaşmasına geri dönmesinin “yanlış” olacağı uyarısında bulundu.

Kochavi, "2015'teki nükleer anlaşmaya veya birkaç iyileştirme yapılmış benzer anlaşmaya dönülmesi doğru olmaz" dedi.

Tahran yönetiminin nükleer çalışmalarına da değinen Kochavi, "İran gizli veya kışkırtıcı bir şekilde (nükleer) bomba geliştirmeye karar verebilir. Bu temel analiz ışığında, IDF'ye (İsrail ordusu) mevcutlara ek olarak operasyonel planlar hazırlamasını emrettim. Bu planları inceliyoruz ve gelecek yıl içinde geliştireceğiz" ifadesini kullandı.

Koçhavi’nin bu sözleri, ABD Başkanı Joe Biden’a İran ile herhangi bir diplomatik ilişkide temkinli davranması için açık bir uyarı olarak algılanıyor.

Öte yandan Kochavi hazırlanacak planların uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin kararın hükümet tarafından verileceğini ancak söz konusu planların masada hazır olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Al Jazeera gazetesine göre, İsrailli Genelkurmay Başkanı’nın Amerika’ya karşı bu tür uyarıları nadirdir ve İsrail hükümetince de onaylanmış sözlerdir.