image

PeyamaKurd - Avrupa'nın Rusya nedeniyle yaşadığı gaz krizine İsrail'den destek açıklaması geldi. İsrail yönetimi, Avrupa'ya gaz tedarik edebileceklerini belirtti.

Lübnan ile imzalanacak deniz sınırı anlaşmasını "tarihi" olarak nitelendiren İsrail Başbakanı Yair Lapid, ülkesinin yakın gelecekte Avrupa'nın en önemli gaz tedarikçisi haline geleceğini vurguladı.

"İsrail, Avrupa'nın ana gaz tedarikçisi olacak"

İsrail Başbakanlığının resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Başbakan Lapid, resmi temaslarda bulunmak üzere İsrail'e gelen Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile Tel Aviv'de bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşme öncesi yaptığı açıklamada, deniz sınırı anlaşmasına vurgu yapan Başbakan Lapid, "Perşembe günü Lübnan ile tarihi bir anlaşma imzalayacağız. İsrail yakın gelecekte Avrupa'nın ana gaz tedarikçisi olacak" sözlerine yer verdi.

İsrail Başbakanı açıklamasında, orta ve uzun vadede yeşil ve yenilenebilir enerjiye çözümler bulmak için çalışmak gerektiğini belirtti.

Öte yandan tarafların görüşmesinde, İsrail ve Avrupa arasındaki enerji iş birliğinin yanı sıra iklim ve yapay zeka dahil olmak üzere çeşitli alanlarda ikili ilişkileri geliştirmenin yolları konuşuldu.

Başbakan Lapid, İran dosyasına ve İran'daki protestolara da değerek, "temel hakları için mücadele eden İranlı kadınları takdir ettiğini" vırguladı.