image

PeyamaKurd - İran donanmasına ait 4 savaş gemisinin Kızıldeniz'de devriye attığı ileri sürüldü. Konuya ilişkin açıklamada bulunan İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, İran'a ait 4 savaş gemisinin Kızıldeniz'de devriye gezdiğini vurguladı.

Resmi sosyal medya Twitter hesabından bir açıklamada bulunan İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Yunanistan'ın başkenti Atina'da düzenlenen bir forumda yaptığı konuşmaya işaret ederek şu sözlere yer verdi:

"4 İran savaş gemisinin, Kızıldeniz'de devriye gezdiğini tespit eden uydu görüntülerini açıkladım. İran, son 10 yılda gösterdiği en büyük varlığıyla kendisini sistemsel olarak Kızıldeniz'e konuşlandırıyor."

Ayrıca Bakan Gantz, İran'ın Kızıldeniz'deki varlığını 'küresel ticarete, enerji kaynaklarına ve güvenliğine yönelik tehdit' olarak nitelendirerek şu açıklamalarda bulundu:

"Ayrıca daha bir hafta önce İran'ın uydu fırlatma testi hakkında konuşmuştum. Doğu Akdeniz'e ulaşabilen balistik sistemlere ve insansız hava araçlarına ek olarak bu, İran'ın Orta Avrupa'ya kadar ulaşabilecek kıtalar arası balistik füzeler geliştirme yeteneğine sahip olduğunu gösteriyor."