image

PeyamaKurdİsrail’in başkenti Tel Aviv’in Rabin Meydanı’nda toplanan yüzlerce kişi yolsuzlukla suçlanan İsrail Başbakanı Netanyahu'ya karşı protesto gösterileri düzenledi.

Tel Aviv, Kudüs ve birkaç şehirde toplanan yüzlerce protestocu, yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Binyamin Netanyahu vekoronavirüs (Kovid-19) yüzünden dayatılan karantinadan çıkış stratejilerine karşı protestolar düzenledi.

Yüzlerce doktor, Tel Aviv’deki Habima Tiyatrosu’nun önünde toplanarak koronavirüs krizinden önce çalıştıkları uzun nöbetlerin geri dönmesini protesto etti.

Göstericiler “Yorgunluk tehlikelidir” şeklinde sloganlar atarak “Biz köle miyiz?” ve 26 saatlik nöbetlere işaret ederek “Artık 26 yok” şeklinde pankartlar taşıdılar.

Netanyahu’nun yolsuzluk suçlamalarıyla ilgili duruşmasının 24 Mayıs’ta başlaması planlanıyor ve protestocular cezai suçlamalarla karşı karşıya olan siyasetçilerin, hükümet kurmasına izin verilmemesi gerektiğini savunuyor.

Doktorlar salgından önce 26 saat nöbet tutuyorlardı ancak salgın döneminde bu süre 12 saate indi. Bu da ülke sakinleri arasında, bu kadar büyük bir sağlık krizi karşısında kısa süreli çalışma nöbetlerinin mümkün olmasının, krizden sonra da mümkün olabileceğini gösterdiğiyle ilgili tartışmalara sebep oldu.