image

PeyamaKurd - Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs salgınında bazı Avrupa ülkeleri Kovid-19 kısıtlamalarını kademeli olarak kaldırırken, birçok ülkede ölüm ve yeni vakalar da yaşanmaya devam ediyor. 

Salgın ile ilgili açıklamada bulunan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, "Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının evrimi ülke genelinde kontrol altına alınırsa, haziran sonunda yeni normallikler içinde bir ülke olacağız" ifadesini kullandı.  

Sanchez, Bakanlar Kurulu'nda kabul edilen "kademeli normale geçiş takvimi"ni, basın toplantısında kamuoyuna açıkladı. 

İspanya Başbakanı açıklamasında, salgından en çok etkilenen ülkelerden biri olan İspanya'nın normalleşme sürecinin "kademeli, asimetrik ve koordinasyonla olacağını ve birlik olmanın önem arz ettiğini" dile getirerek, sürecin 4 aşamalı bir takvim olacağını ve en az 8 hafta süreceğini ifade etti. 

Avusturya Kovid-19 kısıtlamalarını kaldırıyor 

Koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasını önlemek için hayata geçirilen kısıtlamaların kademeli olarak gevşetildiği Avusturya’da, 30 Nisan’da sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılacak. 

Kovid-19 ile ilgili Avusturya Sağlık Bakanı Rudolf Anschober, İçişleri Bakanı Karl Nehemmar ve Turizm Bakanı Elizabeth Köstinger’in, düzenledikleri ortak basın toplantısında, Kovid-19 ile mücadelenin sürdüğü ülkede normalleşme sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Avusturya Sağlık Bakanı Anschober, sokağa çıkma kısıtlamasının 30 Nisan’dan itibaren kaldırılacağını ancak bir metre sosyal mesafe kuralına uyulması gerektiğini söyledi. 

İngiltere’de ölü sayısı 21 bin 678’e yükseldi 

Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle İngiltere’de hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 586 artarak 21 bin 678'e yükseldi. 

Ülkede Kovid-19 salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 21 bin 678'e yükseldi. 

Salgından ilk etapta "toplumsal bağışıklık kazanılması amacıyla virüsün kontrollü yayılması" stratejisini izleyen İngiliz hükümeti, ölü sayısının yaklaşık 300 bin olabileceğine yönelik raporlar ve eleştirilerin ardından geri adım atmıştı. 

Fransa, kısıtlamaları kademeli olarak kaldıracak 

Ayırca Fransa ise Koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan tedbirler kademeli olarak kaldırılacak. 

Ulusal Meclis’te açıklamalarda bulunan Fransa BaşbakanıEdouard Philippe, ülkede serbest dolaşımın sınırlandırılmasının salgınla mücadelede olumlu etkilerinin olduğunu söyledi. Hastanelerde yoğun bakımda tedavi görenlerin sayısının düşmesinin umut verici olduğunu ifade eden Philippe, ülkede 11 Mayıs'tan itibaren herkese yetecek kadar maske olacağını belirtti. 

Philippe, bundan sonra ülkeye dışarıdan her hafta 100 milyon maske geleceğini ve eczanelerin de maske satışı yapacağını aktardı. Philippe, salgınla daha etkili mücadele edebilmek için 11 Mayıs'tan sonra haftada 700 bin test yapılacağını ve Kovid-19 testi pozitif çıkan kişilerin evlerinde veya belirlenen otellerde izole edileceğini bildirdi.