image

PeyamaKurd - Terör örgütü IŞİD’in saldırısı sonucu yaralı kurtulan 44 kişi Fransa'nın başkenti Paris’te, le Parisien gazetesine bir mektup gönderdiler. Mağdurlar, dünya liderlerine “IŞİD'e karşı savaşan Kürtlere sahip çıkalım” çağrısında bulunuldu.

Söz konusu Paris'te 2015 yılında IŞİD’in saldırısında hayatta kalan 44 kişi, kaleme aldıkları ortak bir mektupta dünya liderlerinden IŞİD'e karşı savaşan Suriyeli Kürtlere sahip çıkılması çağrısı yaptı.

Konuya yönelik gazetede yayınlanan mektup, "Terörden kurtulan bizler Türk ordusu tarafından saldırıya uğrayan Suriye'nin kuzeyindeki halklara olan desteğimiz ve dayanışmamızı ilan ediyoruz" ifadeleri yer aldı.

Öte yandan Kürtler, Araplar, Ezidiler, Türkmenler ve Asurilerin Avrupa’nın düşmanı IŞİD ile savaştığını belirten terör mağdurları, "Bugün eğer barış ve huzur içinde yaşıyorsak bunu onların mücadelesine borçluyuz. 9 Ekim'den bu yana Suriye'de bulunan bu toplumlar uluslararası hukuka aykırı bir şekilde saldırıya uğradılar ve işgal edildiler" diyerek batılı liderlerin Kürtleri yalnız bıraktığını belirttiler.

Ayrıca mektupta mağdurların avukatı Gerard Chemla, "Türkiye’nin operasyonu bölgeyi istikrarsızlaştırıyor, bazı IŞİD militanların kaçtığını öğrendik ve bu bizi endişelendiriyor. Bu yüzden biz Fransalı IŞİD mahkumlarının ülkeye getirilip burada yargılanmalarını istiyoruz” sözlerine yer verdi.