image

PeyamaKurd - Suriye sınırlarında Irak'a girmeye çalışan terör örgütü IŞİD'e karşı Irak Savunma Bakanlığı, Suriye sınırına "takviye güç" gönderildiğini açıkladı.

IŞİD tehdidine yönelik Irak'tan yapılan açıklamada, Anbar vilayetinin Suriye sınırındaki El-Kaim ilçesinde yer alan sınır hattına takviye güç gönderildiği belirtildi. Bakanlığın alınan bu kararla sınır hattında tam bir korumanın sağlanması ve terör örgütü IŞİD’in ülke içine sızmasının engellenmesinin hedeflendiği ifade edildi.

Diğer taraftan başkent Bağdat'ta dün düzenlediği haftalık basın toplantısında konuşan Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, terör örgütü IŞİD'in bazı bölgelerde yeniden ortaya çıkacağını dile getirdi.

Abdulmehdi açıklamasında, "IŞİD, Irak'taki destekçilerine moral vermeye çalışıyor ancak durum güvenlik güçlerimizin kontrolü altında. Irak'ta eskiye nazaran güvenlik ve istikrar söz konusu. IŞİD'in Irak-Suriye sınırından ülkemize sızması konusunda da teyakkuzdayız. IŞİD, sınırda büyük ve şiddetli bir darbe aldı. Bu, Suriye ve Irak'taki durumunu da etkiler" şeklinde konuştu.