image

PeyamaKurd- İran medyasında bugün gizli bir belge yayınlandı. Söz konusu bu belgenin PKK ve İran Devrim Muhafızları Birliği (IRGC) arasında imzalandığı görülüyor.

PeyamaKurd’un Türkçe ve Kürtçe'ye çevirdiği bu anlaşmada, PKK ile imzalanan bu belgeye göre (643-1), İran PKK’den kendi kuvvetleri için engel olmamasını ve sorun çıkarmamasını talep ediyor. Anlaşmaya göre herhangi bir ihlal durumunda, Ramezan Merkezinin [IRGC departmanı] PKK’ye lojistik ve radar yardımını yeniden gözden geçirmesiyle sonuçlanacak hatta lojistik faaliyetlerinin kesintisine kadar gidecek” ifadeleri yer alıyor.

Anlaşmada söz konusu bu gurup (PKK içinde anlaşmayı imzalayan) belgeye imza karşılığında 7, 8, 11, 16 ve 17 koordinatlı sınır noktalarını izleyecek ve Ramezan karargâhına rapor verecek.

Anlaşma bazı maddeleri de içinde barındırıyor. Belgede, PKK'nin İran sınırlarına girmeleri halinde yargılanacak olan İranlı milisleri hakkında bilgilendirildiği açıkça görülüyor. PKK içinde İran sınırlarına girmiş olanlardan, İranlı olanlar direkt olarak İran’da yargılanacak; Iraklı, Türk veya Suriyeli olanlar ise silahsızlanacak ve PKK genel merkezine teslim edilecek” deniyor.