image

PeyamaKurd - İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Suriye-Türkiye sınırına Suriye askerlerinin konuşlandırılması gerektiğini belirterek, Amerikan yaptırımlarına karşı Rusya ve Türkiye ile birlikte Avrupa’daki gibi INSTEX mekanizmasının kurulmasını gündeme getirdi.

Zarif, Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la yapacağı görüşme öncesi Sputnik’e demeç vererek, İran'ın Orta Doğu'daki şiddetli krizler, Suriye'deki durum ve Amerikan yaptırımlarına yönelik tavrı ve ABD ile savaş olasılığına dair açıklamalara yer verdi.

Türkiye’nin Suriye krizinin çözümündeki rolüyle ilgili soruya yanıt veren Zarif, "Bölge ülkeleri arasında iyi ilişkiler olması tüm bölgenin yararına. Ankara ile Şam arasındaki ilişkiler kuşkusuz hem bölge hem de iki ülke için faydalı. Durumun istikrara kavuşturulması için tek yol şu: Suriye’de güvenliğin yeniden tesis edilmesi, Suriye ile Türkiye sınırında güvenliğin sağlanması, Ankara’nın meşru güvenlik çıkarlarının ortadan kaldırılması ve topraklarının korunması, yani Suriye-Türkiye sınırına Şam güçlerinin konuşlandırılması” ifadesini kullandı.

ABD’nin Suriye’de Kürt oluşumları desteklemesi ve Suriye’deki güçlerini çekme planlarına değinen Zarif, "Bekleyip durumun nasıl gelişeceği görülmeli. Bizce şimdilik Washington’ın Suriye’deki güçlerini çekmesine ilişkin detaylı bir analiz yapmak için erken” şeklinde konuştu.