image

PeyamaKurd- İran medyası Türkiye’deki iktidarı ciddi bir şekilde eleştirmeye başlamış durumda. İran’ın yayın organlarından PressTv, yaptığı haberde “Ankara'da Rus ve İranlı "barış ortakları" nı rahatsız eden nedir?” başlığını kullanıyor. 

Haberin devamına ise şu şekilde devam ediyor: 

“Türk Ana akım" medyasının sürekli İdlib ateşkesi için Türk Cumhurbaşkanı tarafından çağrısını gündeme getirip Rus ve İran cumhurbaşkanları tarafından reddedilmesini neden hep ön planda tutuyor? Maden Tahran zirvesi için başarısız diye bağırıyorlar, o zaman Ankara'da; Rus ve İran’ın "Barış Ortaklığını"rahatsız eden nedir?”

Türkiye; Suriye ordusu, Azaz, Cerablus, el-Bab ve Afrin'in tamamına yakın bölgelerdedir. Türkiye, Menbiç’te denABD ile işbirliği yapmaktadır. Doğu Fırat’a gelince, bölge ABD’nin ve onların DSG’li müttefikleri egemenliği altında. 

Türkiye, ABD 'nin bölgedeki bir "federal devlet yaratmak amacını”  engellemek için birçok strateji uyguladı. Ama Suriye’deki son İdlib krizi her şeyi değiştirebilme potansiyeline sahip bir savaşın sinyallerini veriyor. 

Kürtlerin ilerlemesine göz yumuyorlar

İsrail ve ABD, Kürtlerin Rojava’da ilerlemesine göz yumuyor. Nitekim, YPG ve KDP veya Suriye'deki Washington Kürt müttefiklerine, (sınır komşu Irak devletinden ziyade) her gün kamyonlar dolusu onlarca silahlı yardımındevam edecek ve Kürtleri desteklemek için yapılacak. 

Ankara'nın Türk güvenliğine tehdit edecek bu mega silahlara karşı olduğu ve bu yüzden Suriye ve İran ABD’yi tehdit sayıyorsa Ankara'nın konumu daha az acı çekiyordur. Peki Türkiye’nin bu ciddi zıtlıkları neden? 

Yabancı işgalcilerin" sınır dışı edilmesi, Fırat'ın doğusuna uygulanamaz ve aynı zamanda neredeyse tamamen Türkiye tarafından işgal edilen İdlib'i oradan dışlayanaz. Ancak, Ankara bugüne kadar “ılımlı” olarak nitelendirdiği İdlib’deki teröristlerinin silahsızlanmasına radikal bir şekilde karşı çıktı. Tahran'daki zirveden sonra, işler değişmeye başlıyor.

 

Çeviri | PeyamaKurd