image

PeyamaKurd - İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Asger Haci, İran güçlerinin Suriye'den çekilmesi hakkındaki yaptığı açıklamada, "Tahran, Suriye'den güçlerinin çekilmesi için herhangi bir mesaj almadı ve biz Suriye hükümetinin isteği üzerine ordayız Bu varlık da Suriye halkı ve hükümetinin istediği sürece devam edecek" ifadesini kullandı.

İranlı diplomat Haci, Rus medyasına yaptığı açıklamada, Suriye'ye yasa dışı yollarla gelen ve ülke topraklarını işgal edenlerin bu ülkeden ayrılması gerektiğini vurgulayarak, "Suriye'nin dört bir yanı, ulusal egemenlik altında olmalı ve orada güvenliği sağlayan Suriye hükümetidir" sözlerine yer verdi.

Tel Aviv yönetiminin, İran ve Hizbullah güçlerinin Suriye'de konuşlandığı bölgelere saldırılar yaptığını belirten Haci, "İsraik rejiminin doğası, kurulduğu günden bu yana bölgede doğal olarak düşmanca ve zalimce olmuştur ve yöntemi, Filistin halkı ve komşu ülkelere karşı olagelmiştir" açıklamasında bulundu.

Haci açıklamasında Suriye devletinin silahlı güçlerle savaşırken, İsrail yönetiminin bu güçlere yardımcı olduğunu iddia ederek şu açıklamada bulundu:

"İran güçlerinin Suriye'deki varlığının amacı, IŞİD ve diğer terör örgütleriyle savaşmak içindir. Ancak İsrail yönetimi kırmızı çizgiyi aşmak isterse, eylemlerinden pişmanlık duyacak kararlı bir yanıtla karşılaşacaktır."