image

PeyamaKurd - Ülkesinin nükleer anlaşmanın uygulanması konusundaki soruna ilişkin açıklamada bulunan İran Dışişleri Bakanı Zarif, "Biz sadece petrolü satabilecek ve paramızı alabilecek durumda olmak istiyoruz" ifadesini kullandı. 

Alman Süddeutsche Zeitung gazetesine röportajda bulunan Zarif, nükleer anlaşmanın iki ayağı olduğunu, birinci ayağın İran’ın nükleer programını yalnızca barışçıl amaçlarla kullanması, diğer ayağının da uluslararası toplumu ve özellikle anlaşmanın diğer taraflarını İran’ın dünya ile ticari ilişkilerini normalleşmesini sağlamaya zorladığını dile getirdi. 

Zarif, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun, İran’ın yükümlülüklerini yerine getirdiğini 15 kez onaylandığına, ancak İran’ın dünya ile ticari ilişkilerinin normalleşmediğini ve bu ilişkilerin anlaşma öncesinden daha kötü olduğunu kaydetti. 

"Petrol satıp, paramızı almak istiyoruz"

Petrol satışlarına değinen Zarif, "Biz sadece petrolü satabilecek ve paramızı alabilecek durumda olmak istiyoruz" dedi. 

İran’ın alacağı önemlere işaret eden Zarif şunları dile getirdi, "6 Eylül’de üçüncü aşama başlıyor. Avrupa ile anlaşmaya varırsak ve Avrupalılar (nükleer anlaşmayı) uygulamaya başlarsa bu adımı atmayacağız.” 

İran’ın alacağı önlemlere değinen Zarif, Avrupalılara 120 gün süre verdiklerini belirterek, "Şimdi sert adımları atmanın zamanı geldi" değerlendirmesini yaptı.