image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, ABD'nin İran'dan taleplerini içeren 12 maddelik bir liste açıklamasının ardından İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’ten yanıt geldi. Pompeo, pazartesi günü İran'ı finansal baskı ve yaptırımlarla tehdit etmişti. Pompeo’nun sözlerini mantık dışı ve ahmakça bulan Zarif, “cevap verilecek değerde olmayan ahmakça sözler” olarak ifade etti.

İran’ın Devlet Televizyonu'nda konuyla ilgili konuşan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, "ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun sözleri hayal ürünü, mantık dışı ve cevap verilmeye değer olmayan ahmakça sözlerdi. ABD siyaseti fitneci grupların baskısı altındadır” şeklinde vurguladı.

Nükleer anlaşmaya taraf ülkelerinden Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya olmak üzere ABD heyeti olmaksızın görüşmelere başladığını ifade eden Zarif, ABD'nin önceki toplantılarda anlaşmanın uygulanmaması yönünde sürekli bahaneler üreterek sorun çıkarttığını dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Pazartesi günü, ABD'nin İran'dan taleplerini içeren 12 maddelik bir liste açıklamış, İran'a karşı "eşi benzeri görülmemiş finansal baskı" ve "tarihteki en güçlü yaptırımların" uygulanacağını söylemişti.