image

PeyamaKurd - Katar ziyaretinin ardından dün gece Tahran'a dönen İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Reisi, "Bu gezi şu iki ana hedefle komşuluk politikasına uygundur: Komşularla karşılıklı güven ve işbirliği ve İran'ın bölge ekonomisi ve ticaretinde payı. Bu görüşmelerde ikili, ticaret, ekonomi, enerji, kültür ve özellikle yatırım konuları ele alındı.

Hükümetteki meslektaşlarım tarafından uygulanması ve takip edilmesi gereken 14 anlaşma imzalandı ve Sayın Katar Emiri de Katarlı yetkililere de bu anlaşmaların uygulanmasını bir an önce hayata geçirmeleri talimatını verdi" dedi. 

Katar'da yakında İran Ticaret Ofisi'nin kurulacağını dile getiren Reisi, "Aramızdaki ikili meseleler ile bölgesel ve uluslararası düzeyde gerçekleşebilecek işbirliği konuları ele alındı" dedi.

► Bugünün tüm gelişmeleri bu linkte | ⏰ CANLI BLOG | Rusya ve Ukrayna krizinde son gelişmeler: Söylemler, yaptırımlar, kararlar!

Gaz İhraç Eden Ülkeler Başkanları Meclisi'nin konumunu ve bu meclisin kararlarının önemine değinen İbrahim Reisi, "Dünyada enerji konusu ve gaz tartışması, katılan tüm üyeler tarafından da ele alınan merkezi bir konudur.

Gaz İhraç Eden Ülkeler Meclisi'nde hazır bulunan ülke liderleriyle ikili görüşmelerle ele alınan konuların takip edilmesini umuyoruz. Yapılan çalışmalarla ilgili halka sunulan son raporların, bu gezilerin sonuçları konusunda değerli halkımıza umut verebileceğine inanıyorum" dedi.